-
1
ביצה
2
התעוררות
3
סקרנות
4
ביטחון
5
תיאבון
6
תעופה

תנו לחיות עם חיות

דניאל מזרחי

אם אתם עוברים דירה עם החצי השעיר השני שלכם, מחפשים להכניס חבר חדש לבית קיים או באופן כללי יש לכם קטע לנדל"ן ובעלי חיים – הכתבה הזאת בשבילכם.

זה נכון שהכלב עבר ביות מלא לפני יותר מ10,000 שנים והחתול בוית באופן חלקי 2,500 וקצת שנים אחריו, אבל בודדים הכלבים והחתולים שלעולם לא ירצו לצאת החוצה, להכניס דברים פנימה או סתם לעשות בבית שלכם ככל העולה על רוחם. לא לחינם נולד הביטוי האמריקאי המשעשע: "החתול גר כאן, אנחנו רק משלמים את המשכנתא".

ואמנם לא צריך להגזים, אנחנו בכל זאת גרים כאן, אבל כשאוהבים בעלי חיים באמת ובתמים יודעים שיש מקום מיוחד בבית ובלב ששייך להם ורק להם. וכן, כמו בכל מערכת יחסים אנחנו חייבים להבין ולקבל על עצמנו שיש התפשרויות שנהיה חייבים לעשות אם אנחנו רוצים לחיות עם חיות.

אז ממרום ניסיוני הקצר עם חמשת הטמבלולים הקטנים בחיי, רקחתי לכם כמה רעיונות מועילים שאולי יעזרו לעשות את החיים קצת יותר קלים.

חלק א' -חיפוש דירה עם בעל חיים

הכלבתול שלכם, מייהוא?

אף אחד לא מכיר את בעל החיים שלכם יותר מכם. בעת חיפוש הדירה השתדלו להיות ריאליים בציפיות שלכם ממנה ומבעל הבית. כלב גדול חייב מרחב מסוים כדי ששניכם תוכלו להרגיש בנוח, חתול בית חייב מקום לארגז הצרכים, ורצוי בשביל האף שלכם שזה יהיה במרפסת השירות ולא במטבח.

מעבר למגבלות הפיזיות, כמעט לכל חיית מחמד יש את השריטות האישיות שלה. אם לחתול שלכם יש אהבה יתרה לקפיצות התאבדות מקומה שניה, אולי כדאי לעבור לדירה שיש בה, או שקל להתקין בה רשתות על החלונות. אם הכלב שלכם נובח כל היום ועלול להפריע לשכנים בבניין אולי כדאי לנסות לעבור לדירה בבניין שאין בו תינוק עם הורים עייפים, ולכוון את החיפושים לדירה שנמצאת ליד גינת כלבים – כך גם אין הפתעה מרעש הנביחות וסיבוב בונוס – אתם גרים ליד גינת כלבים!

בעלי הנכס לא מסכים להכניס בעל חיים?

חיפוש דירה עם בעל חיים מרגיש לפעמים קצת לא הוגן. בעלי נכסים רבים מציבים איסור על הכנסת בעלי חיים. במהלך חיפוש הדירה ובמקרים הוגנים קצת פחות – במעמד חתימת החוזה אנחנו נתקלים בכל מיני התנגדויות שקשורות ליצורים הפלאפים האהובים שלנו. אל תתייאשו. המון בעלי דירות מוסיפים את הסעיפים הללו מניסיון לא טוב ולפעמים רק על בסיס שמועות. פשוט תשאלו. ייתכן שלבעל הדירה יפריע יותר כלב כשלכם יש בכלל חתול ולפעמים ההפך. תנסו לדבר עם המשכיר ולהדגיש שמאוד אהבתם את הדירה והבטיחו לשמור עליה. אם הדירה ריקה והריהוט שלכם נסו להסביר לבעל הדירה שלא יכול לחול נזק על הרכוש שלו.

ממש אהבתם את הדירה אבל בעל הנכס עדין חושש? נסו להציע פיקדון או צ'ק ביטחון במידה ויהיה נזק.

עוברים דירה עם בעלי חיים

חתמתם חוזה, ארזתם הכל והגיע הרגע לעבור. איך מרגילים את בעל החיים שלכם לסביבה חדשה?

כלב –  רצוי להפוך את הכלב שלכם לחלק פעיל במעבר עוד מההתחלה. לכולנו יש את החשש להשאיר את הכלב לבד בפעם הראשונה בבית, אבל יהיה לכלב קל יותר להישאר לבד בבית אם הוא כבר מכיר אותו. כשאנחנו הולכים להסתכל על דירות חדשות אנחנו שואלים אם אפשר להביא את הכלבות איתנו. הכלבות מקבלות טיול ואנחנו זוכים לראות אותן במרחב המחיה האופציונאלי החדש. ככה אפשר להרגיש את האזור ולראות איך הן מסתדרות אם הגירויים השונים מסביב (האם יש גינה קרובה או דווקא כביש ראשי? חתולים תוקפניים בגינה או שהכלב של השכנים יכול להיות החבר החדש). מכיוון שזה לא סידור שיכול להתאים לכולם, אפשר לבקש להגיע לאחר חתימת החוזה עם הכלב, או ברגע שהדירה מתפנה. לבעלי החיים שלנו יש חושים מאוד מפותחים והם מבינים שמשהו קורה. במקום שילחצו, עזרו להם להבין את התהליך.

חתול ­­- חתולים קצת פחות אוהבים שינויים והמעבר איתם צריך להיות עדין יותר. את החתולים יש לנסות לחשוף לכמה שפחות רעש ואיומים של ארגזים ורהיטים שזזים. לכן כדאי לסגור אותם בחדר אחד שנשאר ריק למעט החפצים שלהם. בסוף היום, כשהמובילים סיימו לפרוק, אפשר לאסוף את החתול בכלוב הטסה או כלוב רך יותר ולהעביר אותם לבית החדש. החשיפה צריכה להיות הדרגתית והבית סגור. גם אם החתול שלכם נהג להסתובב בשכונה זכרו, זו אינה טריטוריה שמוכרת לו! הוא ככל הנראה יהיה במצב מתוח, עלול להיבהל ולברוח. יש לפתוח את הכלוב בחדר אחד סגור יחסית, רצוי חדר השינה ולאו דווקא הסלון, ולתת לחתול לצאת ולחקור בכוחות עצמו. חשוב שהוא יראה היכן כלי המים, האוכל והשירותים ממוקמים כדאי להקפיד שדלתות וחלונות הבית יהיו סגורים לפחות בשבוע הראשון של המעבר, עד שהחתול מתרגל לבית החדש ונחשף לסביבתו.

חשוב מאוד

לא משנה איזה בעל חיים יש לכם – כלב או חתול, לבעלי חיים יש נטייה לברוח במעבר לבית חדש. הסביבה לא מוכרת להם ויש גירויים חזקים מאוד, רעשים חדשים ואנשים חדשים. בעל החיים יכול להיבהל ובטעות ללכת לאיבוד. יש להחזיק כלבים ברצועה בטיולים ויש למנוע מחתולים לצאת עד שאתם מרגישים שהם מכירים את הסביבה ויידעו לחזור הביתה אם יצטרכו.